ZİLE’DE MEKKENİN,GÖNÜLLERİN FETHİ VE ŞEHİTLERİMİZ KONULU KONFERANS
 

 

   Zile’de düzenlenen Mekke’nin fethi ve şehitlerimiz konulu programın konuğu olan İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu’na Zileliler yoğun ilgi gösterdi.
   Zile saray sineması salonunda Zile Belediyesi tarafından düzenlenen programda İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu konferans verdi. Zilelilerin yoğun ilgi gösterdiği “Mekkenin,Gönüllerinin Fethi ve Şehitlerimiz” konulu program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kur’anı Kerim tilaveti okunmasının ardından, sahneye çıkan İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu Zilelilerin alkışları ile karşılandı.
   Fethin kelime anlamı itibariyle açılmak olduğunu ifade eden Döngeloğlu, fetih ile birlikte Mekke halkının yıllar yılı yaşanan sapkınlığa, cahiliye döneminin insanlık dışı uygulamalarına son verilmesi adına önemli olduğuna işaret etti. Döngeloğlu, Mekke’nin fethinin savaş ile değil gönüllerin fethiyle gerçekleştiğini belirterek güçlü iken affedebilmeyi ve merhameti ortaya koyabilmenin de adı olduğunu vurguladı. Mekke’nin fethi gerçek anlamda inananlar için çok iyi bir ders niteliğindedir. Yıllar yılı Müslümanlara, yüreklerinde yaşattıkları inançları doğrultusunda insanlık dışı işkenceler yapan, kız çocuklarını topraklara gömerek ölümlerine neden olan zulme son veriştir. İnsanların yüce peygamberimiz tarafından affedilmesidir. Mekke’de zulümleri ile ün salan müşrikler, Peygamberimizin affına kavuşarak onun elinden tutabilmişlerdir.
   Sahip olduğumuz vatan toprağını Çanakkale savaşında, Kurtuluş savaşında günümüzde 15 Temmuz’da, Elbap’da daha dün İstanbul ve Kayseri’de vermiş olduğumuz şehitlere borçluyuz. Yüreğimize ateşler koyan bombalı saldırıyla Beşiktaş’taki o hain terör saldırısı ile yüreğimizi yakan acıyı birlikte yaşadığımız ve şu günlerde de bilhassa Halep’te artık insanların başını kaldıracak yüzünün kalmadığı, alçaklığın ahlaksızlığın cinnet ve cinayetlerin içimizin adeta bir ateş lavına dönüştüğü böyle acı günler yaşadığımız şu günlerde tüm şehitlerimize gani gani rahmet diliyorum dedi.
   Program sonunda Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Ömer Döngeloğlu’na günün anlam ve önemi belirten bir plaket verdi.