TOKAT VALİSİ CEVDET CAN VE AK PARTİ TOKAT MİLLETVEKİLİ CELİL GÖÇER ZİLE ATIK SU İNŞAATINI YERİNDE İNCELEDİ
 

 

  İlçemizde ziyarette bulunan Tokat Valisi Cevdet Can, Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, Zile Kaymakamı Adnan Tezcan, Zile Belediye Başkanı Lütfi Vidinel, Ak Parti İlçe Başkanı M. Akif Seçkin ile birlikte Zile atık su arıtma tesisi inşaatını yerinde inceledi.
  Zile Belediyesi ilçenin atık sularını arıtmak için ilçeye 3 km uzaklıktaki Orta çay yakınlarında 20 bin m2 alan üzerinde 2017 yılı içerisinde tamamlanacak olan Atık su arıtma tesisi inşaatının yüzde 90’ni tamamladı.
  Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Lütfi Vidinel ‘’İlçemizde 35.000 kişilik nüfusun atık suları hâlihazırda kanalizasyon sistemi ile toplanarak Yeşil ırmağa bağlı iki dereye deşarj edilmektedir. Atık sularımızın doğal kaynaklara deşarjı ile yaşadığımız çevre sorunları, artan ilçe merkez nüfusumuz le her geçen gün büyümekte ve tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Bu olumsuz duruma önlem almak için yerleşim yerlerimizden kaynaklanan atık sularımızın ‘’Zile Atık su Arıtma Tesisi’’mizde arıtıldıktan sonra alıcı ortamlara deşarjını sağlamamız gerekmektedir. Belediyemiz bu gereklilik doğrultusunda kentsel atık sularımızın arıtılmasını sağlamak için Atık su Arıtma Tesisi yapmaktadır.
   Zile Atık su Arıtma Tesisimiz fiziksel ve biyolojik arıtma ünitelerinden oluşmaktadır ve iki kademede projelendirilmiştir. İlk kademede azot giderimi, ikinci kademede ise azot ve fosfor giderimi yapılacaktır. Atık suların arıtılması daha temiz su kaynağı ile beslenen toprak, daha temiz ürünler ve daha sağlıklı nesiller anlamına gelmektedir şeklinde konuşan Lütfi Vidinel ‘’Yapılmakta olan bu tesis Zile’nin 50 yıllık ihtiyacını giderecek şekilde inşa edilecektir’’ dedi.
   Sayın Valimizin ve Tokat Milletvekilimizin ilçemize yapmış oldukları bu ziyaretlerden dolayı kendilerine teşekkür ediyorum dedi.